David Bartoš: Silicon Valley nám nic moc neříká – je tam zatím málo rodičů

17. duben 2018

Babysitting.today je mobilní platforma efektivně propojující hlídačky dětí s rodiči. Po testování v České republice se celý tým minulý rok plně pustil do expanze na německém trhu. Svěřují rodiče své děti hlídačkám přes mobilní aplikaci, jaké jsou jeho zkušenosti s expanzí a co má tým v plánu v následujích letech? O tom všem jsme si krátce povídali s Davidem Bartošem, CEO ve startupu Babysitting.today.

Přišla hráčka basketbalu, která měla snad 215 cm, a první na co se zeptala, bylo heslo na wi-fi, takže jsem byl dost překvapený. Ukázalo se, že doporučení přes známé nutně neznamená, že vše bude v pořádku.

Váš startup je již na českém trhu nějaký pátek. Řekněte nám, jak to všechno začalo, co bylo tou jiskrou pro vznik platformy pro hlídačky?

Nejprve jsem sám narazil na potřebu zajistit hlídání pro syna a praktickou nemožnost hlídačku operativně najít. A ve stejné době, v roce 2014, jsem poprvé slyšel o Uberu. Řekl jsem si, že uděláme něco podobného na hlídání dětí. Prostě umožníme rodičům objednat hlídačku přes mobil na dnešní večer.

Proč jste se zaměřili na hlídání dětí? Nebojovali jste s prvotním strachem rodičů svěřit své dítě někomu přes mobilní aplikaci?

Samozřejmě, každý rodič má strach o své dítě. První hlídačku pro našeho syna jsme našli přes známou, která má známou, která chodí ke stejné kadeřnici jako moje žena. No uznejte, takové ověření. Přišla hráčka basketbalu, která měla snad 215 cm, a první na co se zeptala, bylo heslo na wi-fi, takže jsem byl dost překvapený. Ukázalo se, že doporučení přes známé nutně neznamená, že vše bude v pořádku.

My se snažíme rodičům usnadnit rozhodování, jakou hlídačku objednat. Všechny hlídačky mají ověřenou trestní bezúhonnost, a aby mohly hlídat, musí projít psychometrickým testem. Nejdůležitějším ukazatelem přístupu hlídačky je pak její hodnocení od ostatních rodičů a celkový počet hlídání. Tyto dva aspekty jsou pro rodiče klíčové.

Hlídání dětí je potřeba každé rodiny s dětmi a každá rodina je individuální. Někteří rodiče externí hlídačky bez problémů využívají a jiní rodiče by nikdy nedali dítě do cizích rukou. My oslovujeme první skupinu.

Byl jste vy ten, kdo došel k vašemu názvu babysitting.today, protože nejméně za nás ten název hodnotíme skvěle, perfektně poukazuje na váš globální záměr, nemýlím-li se?

Je to tak. V době, kdy jsem přemýšlel o tomto projektu, se vynořily nové koncovky domén a spojení termínu babysitting s koncovkou today mi přišlo dobré. Malinko to pokulhává u nás a na Slovensku – přece jenom angličtina zde není samozřejmá. Ale v Německu už nemáme žádný problém.

Jaký je aktuální stav Babysitting.today a jaké jsou nebližší cíle v budoucích 18 měsících? Většina startupů sní o Silicon Valley, také tam míříte?

Určitě se chceme maximálně soustředit na Německo a vývoj aplikace. Německo je pro nás obrovský trh. V dalších letech plánujeme otevírat další trhy. Silicon Valley nám nic moc neříká – je tam zatím málo rodičů. Počítáme, že budeme mít mále týmy v každém hlavním městě vybraných států.

Jak ukazuje Berlín, bude pro nás Německo země zaslíbená. Jen v Berlíně pracuje legálně 600 000 expatů, kteří tam nemají babičky a dědečky. To jsou naší pionýři v aplikaci. V Německu a Francii jsou pro nás oproti České republice vhodnější zákony, například náklady na hlídání si rodič může odečíst z daní.

Německo zní jako skvělý trh pro vaši službu, ale řekněte, není tento trh také značně konkurenčnější? Není právě na německém trhu možnost, že narazíte?

Samozřejmě se nakonec může ukázat, že Německo nebude takové, jaké jsme si představovali. Jsme globální projekt, ale nemusíme nutně dobít každou zemi. Pokud se Německo ukáže jako složitý a drahý trh, urychlíme vstup do další země.

Můžete nám, Davide, prozradit, jak si v Berlíně potažmo v Německu aktuálně vedete a co obnáší být softwarovou společností a expandovat právě do Německa? Na jaké další trhy plánujete vstoupit? Lze Babysitting.today rychle škálovat globálně nebo plánujete vstupovat postupně trh od trhu?

V Německu (Berlíně) máme zatím pár stovek uživatelů, na kterých testujeme aplikaci. Jak ukazuje Berlín, bude pro nás Německo země zaslíbená. Jen v Berlíně pracuje legálně 600 000 expatů, kteří tam nemají babičky a dědečky. To jsou naší pionýři v aplikaci. V Německu a Francii jsou pro nás oproti České republice vhodnější zákony, například náklady na hlídání si rodič může odečíst z daní.

V dalších letech plánujeme pustit aplikaci v Británii, Francii (2019), Itálii, Španělsku, Holandsku (2020). Trhy otevíráme postupně. Vstoupit však na další trh je poměrně jednoduché. Necháme vypracovat právní a daňovou analýzu, lokalizujeme aplikaci pro daný stát a zajistíme člověka na support v daném jazyce – dohromady se jedná o práci tak na 2 měsíce.

Podle předběžné analýzy nemáme v EU žádné právní ani daňové překážky jako například Uber nebo AirBnB. Je to podmíněné tím oborem, přeci jenom nemáme žádné velké nebo nadnárodní hráče v hlídání dětí.

Jaká je Vaše dlouhodobá vize a jak vidíte budoucnost sdílené ekonomiky? Co se se dá vlastně sdílet…?

Určitě chceme fungovat v co nejvíce lokalitách a státech. Už nám někteří Němci píší, že nemáme hlídačky v Dánsku. Naší prioritou jsou státy EU, ale dovedu si představit USA a Asii.

Sdílená ekonomika je velké téma a jsme pořád na začátku. Lidé si zvykají služby používat a legislativa pokulhává. Mění se i chování lidí. Ve městech lidé přestávají chtít vlastnit automobil. Pokud vzniknou nové možnosti, jak si auto jednoduše půjčit, bude těchto lidí přibývat. Sdílet se ziskem lze spoustu věcí. Teď uvažuji o sdílení svého parkovacího místa v práci. Parkuji na hlídaném venkovním parkovišti a využívám ho od 9:00 do 18:00 hodin. Přes noc je mé parkovací místo prázdné a to je neefektivní.

Se startupy obecně je spojeno vždy i financování. Jaký je ideální investor přesně podle Vašich představ a jaké máte zkušenosti z diskuzí s investory v ČR? V médiích se lze často dočíst, že na trhu je dostatek peněz, ale nedostatek dobrých projektů. Jak se na to díváte na základě Vašich zkušeností?

Ideální investor je pro nás každý subjekt napojený na naší cílovou skupinu (rodinu) ideálně s globálním přesahem. Teď mě napadá například můj oblíbenec LEGO nebo Disney.

V jaké fázi se nacházíte a existuje aktuálně možnost jak se zapojit jako investor do Babysitting.today?

Ano. Teď aktuálně řešíme financování.

Pojďme ještě pro naše čtenáře říci, kde a jak se dostanou k aplikaci. Jak si rodič může objednat hlídačku prostřednictvím vaší aplikace?

Dostanou se velmi snadno. Podle operačního systému chytrého telefonu, který uživatel vlastní, lze aplikaci zdarma stáhnout na App Store či v Obchodě Play. Rodič si aplikaci stáhne a zaregistruje se. Po registraci vystaví nabídku na hlídání a hlídačky na jeho nabídku reagují i s cenou. Rodič si podle svých preferencí a hodnocení vybere hlídačku, která mu nejvíce vyhovuje. Hlídačku může před hlídáním telefonicky kontaktovat přes aplikaci. Po hlídání zaplatí pohodlně přes aplikaci pomocí 3 kliků a napíše hlídačce recenzi pro další rodiče. To je vše.

Děkujeme mockrát za rozhovor, přejeme Vám, Davide, vše dobré a ať se vám s babysitting.today daří.

Pokud chcete o Babysitting.today vědět více nebo pomoci utvářet její budoucnost, vyplňte své kontaktní údaje níže a my se Vám obratem ozveme.