Nastartovali jsme sérii workshopů pro startupy a investory

02. leden 2017

Součástí naší dlouhodobé vize je kultivace českého startupového prostředí. Rozhodli jsme se proto podpořit tuto vizi formou vzdělávacích workshopu, které reagují na klíčové problémy při financování startupu.

První workshop, které se konal pondělí 28.11 v podvečerních hodinách v pražském Impact Hubu, jsme zaměřili na vybrané problémy v rámci investičního procesu – od vyhledávání investora, dokumentu, které by si měl každý startup připravit, investorské prezentace až po valuaci, konvertibilní dluh a vyjednání o obchodním podílu, problematiku due dilligence až po investiční smlouvu. To vše jsme zasadili do rámce životních fázi startupu, který byl základním hlediskem všech tří workshopu. Závěrečná třetina patřila hostům Markovi Ostrému z Letsgood.com a Davidovi Miklasovi z be3D. Oba se podělili o pozitivní i negativní zkušenosti s investory a hledáním první investice, ale také se zkušenostmi ze Silicon Valley. Oba příběhy potvrdily, že pokud jde o investici, je důležité nechat růžové brýle doma a investiční strategii velmi dobře promyslet.

V druhém workshopu, konajícím se o týden později, jsme šli více do hloubky zaměřili na konkrétní technické téma valuací a vyjednávání o obchodním podílu pro investora. Na první pohled ne moc sexy téma zaujalo druhé adventní pondělí o třetinu více posluchačů a setkalo se s velmi pozitivní zpětnou vazbou. Účastníci si mohli na jednoduchých příkladech vyzkoušet, jak přistoupit ke stanovení hodnoty startupu v každé z jeho životních fází. Závěr patřil případové studii, kde si účastníci mohli vyzkoušet ocenit Dropbox.

Startup není zlato aneb jak se liší startup od ostatních investičních příležitostí. Tomuto tématu patřilo druhé prosincové pondělí. Workshop byl primárně zaměřen na investory z řad business angels a individuálních investorů, kteří nemají know how zavedených VC fondů. Zaměřili jsme se na hlavni ‚zabijáky‘ investic do startupu, investiční i technologické trendy na rok 2017 a nakonec si potenciální investoři mohli v týmech vyzkoušet ohodnotit startup. Svůj pitch zde měl Jakub Sechter z fintech startupu Spendee a Radek Janků že startupu Battswap, který se zaměřuje na technologii výměny baterií v elektromobilech.

Náš MVP ve formě zimního běhu workshopů ukázal několik důležitých zjištění. První a nejdůležitější je potřebatěchto aktivit jak na straně potenciálních i současných startupu, tak na straně potenciálních i současných investorů. Druhým zjištěním je, že podobné aktivity musí být vždy propojeny s praktickými příklady a reálnými zkušenostmistartupů a investorů. Nikdo nemá rád teoretizování. Třetím zjištěním je potřeba diferenciace workshopů podle úrovní. My jsme identifikovali mezi účastníky dvě skupiny – laiky a pokročilé. Další workshopy přizpůsobíme na míru oběma skupinám. Už se těšíme na jarní běh!

Na závěr patří díky pražskému Impact Hubu za skvělé prostory a občerstvení.