Tomáš Turek ( CEO Angee): Nejtěžší bylo poskládat ten správný tým

11. leden 2018

Díky senzorům a kombinaci technologií, které v Angee používáme, a vizi postavit maximálně autonomní systém, který je postavený od cloudu dolů, ale zároveň maximalizuje schopnost rozeznat a reagovat na podněty v reálném čase, máme jedno z nejkomplexnějších řešení, které dnes vstupují na trh.

Tomáši, pro ty, kteří o Angee ještě neslyšeli, můžeš nám Angee blíže představit?

Angee je nový, snadný, ale zároveň velmi inteligentní způsob, jak zabezpečit vaši domácnost (smart home security). Angee je maximálně automatizované řešení, které pomocí kombinace fog computing rozpozná skutečné nebezpečí od falešných poplachů.

Zmínil jsi pojem smart home security. Co konkrétně si můžeme pod těmito cool slovy představit, jaké konkrétní funkcionality můžeme očekávat od Angee?

V podstatě jde o novou vlnu řešení, které přicházejí na trh. Pracují inteligentně s daty a využívají smart hardware. Díky senzorům a kombinaci technologií, které v Angee používáme, a vizi postavit maximálně autonomní systém, který je postavený od cloudu dolů, ale zároveň maximalizuje schopnost rozeznat a reagovat na podněty v reálném čase, máme jedno z nejkomplexnějších řešení, které dnes vstupují na trh.

Na trhu je aktuálně několik zařízení, které jsou „smart“, a které by měly být schopny interakce s člověkem. Máme tady Echo (Alexu) od Amazonu, Googlu zařízení a nově přijde HomePod. Ze zkušeností uživatelů víme, že ne všechna zařízení a ne všechny funkcionality běží v pořádku. Snažíte se nějak předcházet problémům, které dnešní zařízení pro chytrou domácnost mají?

Skvělá otázka. Zatímco Amazon i Google vytváří platformu umožňující hlasový přístup k celé řadě různých služeb a aplikací – Angee se zaměřuje čistě na oblast bezpečnosti v domácnostech. Momentálně probíhá mezi těmito „tech giants“ souboj o dominanci právě v oblasti digitálních asistentů. Konkrétní strategii Angee nemůžu v tuto chvíli prozradit, ale Angee se chystá na tomto trendu kapitalizovat.

Vaše řešení kombinuje vaší hardwarovou platformu se sofistikovaným software a cloud systémem. Dnešní nároky na technické výrobky, obzvláště ty, které komunikují s člověkem, jsou velmi vysoké. Co v průběhu vývoje bylo nejobtížnější?

Na to není jednoduchá odpověď, protože těžkých chvil bylo mnoho. Nicméně bez delšího přemýšlení – upřímně nejtěžší bylo poskládat ten správný tým, ale je to čistě otázka subjektivního pohledu a zaměření. Našim úkolem je samozřejmě postavit krásný produkt, dostat SW do nějakého stavu, ale to nejpodstatnější je poskládat tým, který je schopný produkt neustále rozvíjet a neustále ho personalizovat a přizpůsobovat skutečným potřebám našich uživatelů.

Zatímco spoustu společností to vzdá, my jsme drželi pohromadě a postupně rostli – nejen co se počtu týče, ale zejména co se týče zkušeností.

Otázka na tělo, prošli jste si startupovým údolím smrti? Pokud ano, co vám pomohlo se z něj dostat?

Myslíš situace, kdy ti dochází peníze a věci trvají déle, než by sis přál? Co nám pomohlo, je fakt, že jsme se v každé takové situaci poučili a nadefinovali si jasnou cestu, jak z ní ven. Jsou to situace, kde se láme chleba. Zatímco spoustu společností to vzdá, my jsme drželi pohromadě a postupně rostli – nejen co se počtu týče, ale zejména co se týče zkušeností. A to i díky postupnému a průběžnému doplňování týmu. Zatím jsme stále ale na začátku naší cesty, a nemálo obtížných situací nás ještě čeká.

Tomáši, Angee dnes představuje 35členný tým, přičemž máte a snažíte se nabírat ty nejlepší lidi z oboru od umělé inteligence a rozpoznávání hlasu, přes vývojáře a testery až po obchoďáky. Jako CEO celý tým vedeš, jaký je tvůj recept na uřízení tohoto stroje? Máš nějaké vzory? Jaké myslíš, že jsou klíčové kompetence lídra?

Tohle je jedna z oblastí, která mě v poslední době velmi fascinuje. Znáš ten názor, že je fajn mít hezký nápad, ale vyhrávají společnosti, které jsou schopné ho správně exekuovat? Něco na tom je. V momentě, kdy jsi zodpovědný za 35 lidí, máš kanceláře ve 4 světových metropolích v podstatě ve všech časových zónách, spolupracuješ s partnery po celém světě, dodáváš produkt na největší a nejnáročnější trh na světě – schopnost se dobře organizovat je klíčová. Lhal bych, kdybych říkal, že organizační strategii vymýšlím – ve skutečnosti na tom úzce spolupracuji se svým kolegou Petrem, kterého jsem do firmy vzal před cca 18 měsíci a se kterým spolu zároveň nastavujeme priority pro celý tým. Podobný princip se snažíme aplikovat i ve zbytku firmy, tedy doplnit mladou krev s roky vydřenými zkušenostmi (smích).

V rámci fundraisingu jste úspěšně vybrali téměř 3 mUSD, kdy do Vás důvěru vložili prominentní investoři v čele s Credo Ventures. Zároveň máte zkušenosti s Kickstarterem (úspěšná kampaň, kde Angee předprodalo produkt za vice než 531 000 USD). Co bys doporučil ostatním zakladatelům pro úspěšné zdolání investičního kola? Jaké zkušenosti a poučení si odnášíš ty a tvůj tým do dalších kol?

Na to bohužel neexistuje žádná univerzální rada. I ty nejlepší firmy s tím mívají zpočátku problém.Nerad bych opakoval všude zmiňované rady, ale co je dle mě klíčové, je potkat se s investory a odprezentovat jim svůj pitch. Není nutné se 100% řídit tím, co říkají, ale je zásadní je poslouchat a poskládat si více názorů, najít patterny. Nikdo nezná vaši technologii, byznys tak dobře jako vy, je potřeba se pouze o vašem startupu bavit řečí, které investoři rozumí.

Aktuálně se připravujete na další crowdfundingovou kampaň na Seedrs. Jaký objem plánujete vybrat a proč vůbec Seedrs? Mohou se účastnit i čeští investoři?

Důvodem proč Seedrs (pozn.red. největší UK equity-crowdfunding platforma) je umožnit participaci naší komunitě na budoucím růstu společnosti a současně posilovat vztah s touto komunitou. Dnešní trend pro rychle rostoucí společnosti je využívat vícezdrojové financování. Equity-crowdfunding se pak stává – zejména v UK – podstatě mainstreamem. Detaily zveřejníme ve chvíli, kdy kampaň zahájíme a čeští investoři se mohou zúčastnit.

Od 9. ledna budeme moci zastihnout tým Angee na největším veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas, který jste si vybrali mimo jiné pro launch Angee na americkém trhu. Proč USA a jaké jsou další plány Angee na rok 2018?

USA je největší relativně uniformní trh na světě, zejména v oblasti smart home a to je asi hlavní důvod, přestože je několik dalších méně podstatných. Rok 2018 je pro Angee rokem, kdy bude dále vylepšovat svoje řešení, pilovat svůj supply chain a hlavně rozvíjet svoji pozici na trhu. Také pracujeme již na přípravě dalšího kola rozvoje společnosti, jehož součástí bude i Series A pro potřeby financování dalšího růstu.

Pro potenciální (angel, VC, corporate) investory, kteří by měli zájem investovat mimo kampaň na Seedrs, bude možnost investovat v rámci budoucích investičních kol? Kdy plánujete sérii A?

Series A plánujeme v Q2 tento rok. Momentálně již jednáme s několika zajímavými investory a velmi rádi přivítáme zájemce o participaci na dalším rozvoji Angee.

Pokud chcete o Angee vědět více nebo pomoci utvářet její budoucnost, vyplňte své kontaktní údaje níže a my se Vám obratem ozveme.